Музи віншують відновлений День Незалежності

Музи віншують відновлений День Незалежності

Розповідаємо про найяскравіші мистецькі події 24 серпня

Дата проголошення 33 роки тому відновленої Незалежності України у період повномасштабної російсько-української війни позбавлена пафосу, втім є днем консолідації зусиль для спротиву нападникам, безмежної вдячності захисникам і гордості за свою тисячолітню історію. 

Укрінформ розповідає про найяскравіші мистецькі події, які відбудуться 24 серпня у різних містах і місцях. Незвичайний показ вистави Івано-Франківського театру буде доступним онлайн.

Зважаючи на безпекові правила і жорстоку підступність агресора, не включаємо анонсово гуртування у найголовніше державне свято України у прифронтових містах. Але знаємо, що, скажімо, херсонці створюватимуть картину «Квітуча Україна».

ФРАНКІВЩИНА: БУТИ ЧИ НЕ БУТИ – З КАРПАТСЬКИХ ГІР, ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦІЯ

Уже традиційним сходженням на Карпатську вершину, на гору Піп Іван Чорногірський, з показом вистави відзначатиме День відновлення Незалежності України Івано-Франківський драмтеатр. Цього року гратимуть неооперу «Hamlet». Відеотрансляцію показу зможуть дивитися всі бажаючі 24 серпня о 19.00 на фейсбук-сторінці театру.

«Це не буде пряма трансляція, бо може бути дощ чи вітер. Ніколи не відомо, як воно все складеться. Щоразу були сюрпризи», – коментує завідувачка літературної частини театру Леся Зьола. Й уточняє, що кожний учасник дійства піднімається на гору (висота – 2 022 м) самостійно, що не просто і навіть не всім вдається.

Уже грали на Карпатській вершині «Націю» та «Енеїду». У 2022 році представляли кількагодинне дійство «Бій за Україну». У ньому використано фрагменти творів Тараса Шевченка, Василя Стефаника і Марії Матіос, а також пісні січових стрільців і УПА в оригінальному виконанні і сучасних обробках. Три частини постановки об’єднані монологом про тисячолітню неперервну історію української нації та її боротьби за незалежність – часів Русі-України до нинішньої війни з московськими окупантами.

Музи віншують відновлений День Незалежності

Олексій Гнатковськиий у ролі Гамлета. Фото Валентина Кузана, надане Івано-Франківським драмтеатром.

«Наш Гамлет ставить важливе запитання: бути чи не бути? Це одна з перших вистав, яку ми показали після відновлення показів у період повномасштабної російсько-української війни, – розповідає Леся Зьола. – Фотокадр з виконавцем головної ролі Олексієм Гнатковським з українським прапором обійшов, здається, всі телеканали світу. Ця фотографія була протягом року в експозиції Музею війни в Лондоні. А ще ми нещодавно провели Шекспірівський фестиваль, тож тепер хочемо зіграти виставу «Hamlet» на найвищій локації».

Піднятися на вершину і зіграти на тлі неба та гір виставу за будь-яких умов для всіх українців світу у День відновленої Незалежності – це знаково і відповідально для Франківського театру.

КИЇВ: СПІВАНА ПОЕЗІЯ ТИЧИНИ ЧАСІВ УНР І «СИМФОНІЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ»

Музи віншують відновлений День Незалежності

Симфонічним оркестром Національної філармонії України диригуватиме Віктор Олійник. Фото надане НФУ

Головним Днем України називає 24 серпня Національна філармонія України і пропонує унікальну програму «Симфонія Незалежності». Відзначаючи цю дату, оркестр під орудою маестро Віктора Олійника підібрав програму з музики українських авторів XX століття, упродовж якого п’ять разів проголошували незалежність України під час революцій та війн.

Музи віншують відновлений День Незалежності

«Симфонію Незалежності» представляють у Києві. Фото надане Національною філармонією України.

Своєрідною прелюдією звучатиме Камерна симфонія для скрипки і оркестру №1 Віталія Губаренка (соліст Андрій Павлов) – зразок щемкої лірики у творчості композитора. А далі – 40-хвилинна натхненна Перша симфонія Бориса Лятошинського. Композитор працював над нею у віці 23 років, коли завершував навчання у Київській консерваторії. 

Несподіваною для багатьох стане музична вистава «Тичина: феномен доби» від DakhTrio та Гогольfest, яку покажуть в Українському домі у межах кількаденного мистецького фестивалю «Про Українське». Це музичне переосмислення віршів Павла Тичини періоду Української Народної Республіки: про віру, надії та зустріч зі страшною реальністю. Глядачі почують про дикий вітер свободи; гуркотіння, ридання бандур; констатацію про те, що «не зразу вийшли ми на вірну путь»; заклик «Годі спать! Виходьте на дорогу!» та рядки про скорботну Іванову матір.

Премʼєра вистави «Тичина: феномен доби» на вірші відомого поета відбулася минулого року. Її ідея постала з усвідомлення подібності воєнного сьогодення до того часу, який випав на долю поета. Троє виконавців задіюють свої голоси і аж сім музичних інструментів: гонг, бубон, фортепіано, контрабас, віолончель, саксофон та тромбон.

У Національній опері у Києві відбудеться Гала-концерт з нагоди Дня Незалежності України. У першому відділі звучатиме музика Миколи Лисенка з опери «Тарас Бульба». Зокрема, відтворять сцену «Запорізька Січ». Партію Тараса Бульби виконає Сергій Магера. Традиційно концерт завершуватиметься «Молитвою за Україну» одного з найзнаковіших українських композиторів, перед якою прозвучить «Молитва Андрія» з ще однієї класичної української опери «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака- Артемовського.

Також у цій програмі покажуть фрагмент з балету «Лісова пісня» Михайла Скорульського. Танцюватимуть Ольга Голиця, Микита Сухоруков та артистки балету. 

Музи віншують відновлений День Незалежності

Людмила Монастирська виконає арію з опери «Сила долі». Фото надане Національною оперою України.

Співатиме прима Людмила Монастирська – арію Леонори з опери «Сила долі» Верді. Балетну іноземну класику представить Град па з балету «Дон Кіхот» Мінкуса у виконанні Наталії Мацак, Сергія Кривоконя, Катерини Курченко, Каріни Тельвар.

ЛЬВІВ: ФОЛЬКОПЕРА-БАЛЕТ ЄВГЕНА СТАНКОВИЧА І МУЗИКА БАГАТЬОХ ІНШИХ КОМПОЗИТОРІВ

24 серпня у Концертному залі Людкевича Львівської національної філармонії у концерті «Тобі, Україно!» звучатимуть твори українських композиторів різних поколінь: Василя Барвінського, Миколи Лисенка, Костянтина Данькевича, Олександра Родіна. Слухачі почують знаменитий «Прелюд памʼяті Шевченка» Якова Степового, а також оркестрову сюїту «Гуцульський триптих» Мирослава Скорика (з музики до кінофільму «Тіні забутих предків»).

У період жорстокої повномасштабної війни, з якою Росія прийшла на наші землі, цей День Незалежності для нас – це не лише гордість та найбільше національне свято, а можливість подякувати всім, хто боронить кожен клаптик нашої землі, та всім, хто віддав життя за Україну, акцентують у Львівській філармонії. Незламність, сила, талант і воля до Перемоги – ось що вирізняє і дає наснагу.

Серед виконавців концерту – Наталія Степаняк (сопрано), Володимир Щигіль (баритон), Львівська державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик» та Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії під орудою диригента та генерального директора філармонії Володимира Сивохіпа.

Музи віншують відновлений День Незалежності

Фолькопера-балет «Коли цвіте папороть». Архівне фото Львівської національної опери.

У Львівській національній опері покажуть фолькоперу-балет «Коли цвіте папороть». Цей твір пережив десятиліття забуття, будучи забороненим радянською владою. Гучна новітня прем’єра феєрії сучасного українського композитора Євгена Станковича відбулася на сцені Львівської національної опери у 2017 році.

Постановка поєднує сольне та хорове виконавство, сучасну хореографію та яскраве дійство з відеопроєкцією. Фолькопера-балет через унікальний український обряд відзначення Івана Купала розгортає перед глядачами ключові історичні події українського народу.

Новини Вінниці