На Вінниччині у людини виявили підшкірного паразита

На Вінниччині у людини виявили підшкірного паразита

Останніми роками в Україні спостерігають стійку тенденцію до росту захворюваності на дирофіляріоз. Висока сприйнятливість і відсутність специфічної профілактики спричиняють небезпечну тенденцію до швидкого розповсюдження цього гельмінтозу. Про це поінформували у Вінницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

У Вінницькій області у 2020 і 2021 роках було зареєстровано по одному випадку дирофіляріозу, у 2022 і 2023 роках – по два випадки.

Цьогоріч на Вінниччині зареєстровано один випадок: нематоду було видалено у пацієнта з-під шкіри над лівою бровою.

На Вінниччині у людини виявили підшкірного паразита

Дирофіляріоз – це паразитарне захворювання, яке викликається гельмінтами род Dirofilaria. Дирофіляріоз зазвичай реєструють як природно-осередковий гельмінтоз серед домашніх тварин (собаки, кішки) і хижаків. У людини розвивається, зазвичай, підшкірний дирофіляріоз.

Людина безпосередньо від собак і кішок не заражається. Інвазія відбувається лише при укусі інфікованою комахою, частіше комаром, який насмоктався крові зараженої тварини. В організм людини потрапляють личинки паразита (мікрофілярії), які повільно ростуть. Проте статевої зрілості в організмі людини гельмінт не досягає, тому утворення мікрофілярій і подальшого виділення їх у кров не відбувається, через що людина не може бути джерелом інвазії. Максимальний термін життя дирофілярії в організмі господаря становить 2 роки.

В абсолютній більшості описаних випадків дирофілярії знаходяться під шкірою та слизовими оболонками.

З моменту зараження до утворення пухлини проходить не менше 1 місяця, а іноді до 2 років. Перші симптоми захворювання – безболісна пухлина, у місці локалізації якої відчувається свербіж і печіння різного ступеня інтенсивності. Характерним симптомом захворювання є міграція гельмінта, що проявляється в пересуванні чи ущільненні пухлини під шкірою. Відстань, на яку переміщується гельмінт, складає до десятків сантиметрів, швидкість міграції до 30 см за 2 доби.

Первинний діагноз у більшості випадків – фіброма, атерома, кіста, пухлина, що при несвоєчасному видаленні гельмінта гноїться, розвивається абсцес, з якого при розкритті вилучається гельмінт.

Ураження очей супроводжується появою вузлів під шкірою повік або кон’юктивою, іноді їх розповсюдженням в очну ямку. Спостерігається набряк повік , хемоз кон’юктиви, біль, сльозотеча, діплодія. Частіше зустрічаються «атероми» спини, плеча, передпліччя, інколи – повік. У більшості випадків це – поодинокі пухлини. Частіше зустрічаються «атероми» спини, плеча, передпліччя, інколи – повік.  Це  переважно поодинокі пухлини.

До групи ризику інфікування насамперед потрапляють особи, які проживають поблизу річок і болот, дачники, туристи, люди, які працюють в лісовому та риболовецькому господарстві.

Новини Вінниці