Ректор Харківського національного автомобільно-дорожнього університету посів друге місце серед ректорів українських університетів
Ректор ХНАДУ Віктор Богомолов отримав міжнародне визнання
Ректор Харківського національного автомобільно-дорожнього університету професор Віктор Богомолов посів друге місце серед ректорів українських університетів та перше місце серед ректорів харківських університетів у Всесвітньому рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року.
Результати Всесвітнього рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року опубліковано Міжнародним агентством державних, корпоративних і приватних рейтингів «IHBI». Цей престижний світовий рейтинг складається щорічно і включає тисячу найкращих ректорів та університетів світу.
Складання рейтингу ґрунтується на таких індикаторах:
1. Внесок університету до економіки країни (у млрд або млн доларів США).
2. FP&NL ‒ відсоток педагогічних працівників і науково-педагогічних працівників університету, які взяли участь у сертифікованих міжнародних програмах професійного розвитку, де серед спікерів – відомі особистості-професіонали (FP ‒ Famous Personalities-Professionals) та Нобелівські лауреати (NL ‒ Nobel Laureates).
3. Рівень підтримки ‒ відсоток підтримки ректора та університету студентами, їхніми батьками і роботодавцями, які задоволені результатами роботи.
4. Кількість лауреатів міжнародних та національних премій, переможців Олімпійських ігор та чемпіонатів світу в галузі науки, освіти, мистецтва, спорту серед педагогічних працівників, науково-педагогічних працівників і студентів університету.
Окрім розподілення ректорів й університетів світу за рейтинговими місцями, також передбачено присвоєння ректорам та університетам таких категорій:
- ААА ‒ надзвичайно сильний;
- АА ‒ дуже сильний;
- А ‒ сильний;
- BBB…B ‒ середній;
- CCC…C ‒ слабкий;
- DDD…D ‒ збій у роботі.
До цьогорічної топ 1000 Всесвітнього рейтингу найкращих ректорів та університетів увійшли 37 ректорів і університетів України, які посіли відповідні місця та отримали категорії.
Зокрема, топ-10 українських ректорів і університетів за версією Всесвітнього рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року виглядає так:
- 505 ‒ Сергій Квіт, Національний університет «Києво-Могилянська академія» (категорія АА).
- 557 ‒ Віктор Богомолов, Харківський національний автомобільно-дорожній університет (категорія АА).
- 562 ‒ Тимофій Милованов, Київська школа економіки (категорія АА).
- 571 ‒ Михайло Згуровський, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Сікорського» (категорія АА).
- 589 ‒ Володимир Бугров, Київський національний університет ім. Шевченка (категорія А).
- 609 ‒ Ірина Вахович, Луцький національний технічний університет (категорія А).
- 627 ‒ Євген Сокол, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (категорія А).
- 635 ‒ Андрій Фоменко, Дніпровський державний університет внутрішніх справ (категорія А).
- 685 ‒ Василь Карпуша, Сумський державний університет (категорія А).
- 693 ‒ Тетяна Кагановська, Харківський національний університет ім. Каразіна (категорія А).
При цьому категорію «АА ‒ дуже сильний» отримали тільки ректори та університети України, які посіли перші чотири місця ‒ Сергій Квіт, Національний університет «Києво-Могилянська академія»; Віктор Богомолов, Харківський національний автомобільно-дорожній університет; Тимофій Милованов, Київська школа економіки; Михайло Згуровський, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Сікорського».
Отже, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, очолюваний ректором Віктором Богомоловим, єдиний університет м. Харкова, що удостоївся категорії «АА ‒ дуже сильний».
Варто зазначити, що топ найкращих ректорів і університетів м. Харкова, згідно із Всесвітнім рейтингом найкращих ректорів та університетів 2024 року, виглядає так.
Перше місце ‒ Віктор Богомолов, Харківський національний автомобільно-дорожній університет (категорія «АА ‒ дуже сильний»).
Друге місце ‒ Євген Сокол, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (категорія «А ‒ сильний»).
Третє місце ‒ Тетяна Кагановська, Харківський національний університет ім. Каразіна (категорія «А ‒ сильний»).
Четверте місце ‒ Галина Пономарьова, Харківська гуманітарно-педагогічна академія (категорія «А ‒ сильний»).
П’яте місце ‒ Алла Котвіцька, Національний фармацевтичний університет (категорія «ВВВ ‒ середній»).
На наше прохання розповісти, завдяки чому були досягнуті такі високі рейтингові показники, ректор ХНАДУ професор Віктор Богомолов сказав: «Незважаючи на воєнний стан, упродовж минулого року наш університет впевнено утримував лідерські позиції з надання освітніх послуг і науково-інноваційної діяльності на регіональному, державному і міжнародному рівнях, сприяючи зміцненню національної системи вищої освіти та науки, вчасно реагуючи на виклики сьогодення.
Сьогодні ХНАДУ визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення України в особливий період (Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.05.2024 р. № 611).
Як стратегічно важливий заклад вищої освіти, у 2023 році ХНАДУ прийнято до Асоціації Rebuilding Ukraine Incorporated, метою якої є сприяння в наданні освіти і технічної допомоги з управління процесами відновлення інфраструктури та усунення збитків від бойових дій. У рамках Асоціації ХНАДУ є партнером з реалізації проєкту REUNITE щодо розроблення рішень на національному і регіональному рівнях у галузі проєктування та будівництва інфраструктурних об’єктів.
З жовтня 2023 року ХНАДУ прийнято до Європейської асоціації університетів (European University Association, EUA).
У національному рейтингу «Топ-200 Україна» наш університет входить до 25% кращих закладів вищої освіти України.
Висока позиція в рейтингу значною мірою залежить від публікаційної активності у міжнародних наукометричних базах і виданнях. Так, минулого року вченими університету опубліковано 114 статей у міжнародних наукометричних базах Scopus і Web of Science та отримано 915 цитувань у цих базах.
У рейтингу SCImago Institutions Rankings університет посів 13-те місце серед закладів вищої освіти України. До речі, класифікація SCImago Institutions Rankings (SIR) ранжується за складним індикатором, що об’єднує результативність наукових досліджень, інноваційну активність та вплив на суспільство.
Безмежно пишаємося тим, що наш університет має унікальний науковий об’єкт ‒ Навчально-науково-випробувальну лабораторію швидкісних автомобілів ім. Нікітіна, яку з метою збереження унікальних наукових об’єктів, що мають виняткове значення для вітчизняної та світової науки, Кабінетом Міністрів України внесено до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання. До речі, в Україні наразі небагато закладів вищої освіти, котрі мають наукові об’єкти зі статусом національного надбання.
У переліку суб’єктів господарювання за ступенями ризику від упровадження господарської діяльності у галузі вищої освіти за 2023 рік ХНАДУ входить до 26% найкращих закладів вищої освіти України з показником ризику, що визначено як «незначний» і повністю відповідає вимогам Міністерства освіти і науки України.
Упродовж року в університеті виконувалися п’ять науково-дослідницьких робіт, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
ХНАДУ впевнено посідає одну з найкращих позицій серед закладів вищої освіти України за кількістю отриманих патентів.
Сьогодні в ХНАДУ сформована сучасна система стандартів щодо освітньої діяльності та механізмів забезпечення якості освіти.
У 2023/24 навчальному році нами успішно акредитовано 37 освітніх програм (для порівняння: у 2022/23 – 23 освітні програми).
Безумовною гордістю ХНАДУ є науковці та обдарована молодь.
Зокрема, дуже гідний результат наші науковці та здобувачі вищої освіти показали у міжнародних наукових чемпіонатах, що проходили в Сполучених Штатах Америки та Об’єднаних Арабських Еміратах, виборовши у 2023 році 39 медалей (12 золотих, 22 срібні та 5 бронзових).
За кількістю переможців Всеукраїнського конкурсу «Молодий вчений року», який щорічно проводиться Міністерством освіти і науки України задля визначення 100 найкращих молодих учених країни, ХНАДУ посідає третє місце серед усіх українських закладів вищої освіти.
Окрім того, за кількістю студентів-переможців міжнародних, всеукраїнських і регіональних конкурсів студентських наукових робіт університет стабільно входить до п’ятірки кращих закладів вищої освіти України.
Сьогодні університет активно розвиває міжнародне співробітництво.
За підтримки міської влади спільно з американськими партнерами Trimble Technology Lab на базі ХНАДУ створено єдиний в Україні Навчально-науковий центр галузевих технологій та отримано відповідне обладнання і програмне забезпечення. У вересні 2024 року розпочинається підготовка фахівців за програмою «Проєктний менеджмент Trimble Technology».
У програмах міжнародної академічної мобільності взяли участь понад 200 представників університету, які проходили стажування в Німеччині, США, Польщі, Латвії, Литві, Болгарії, Італії та інших країнах.
Ці та багато інших показників діяльності нашого університету і стали підґрунтям такого високого рейтингу».
Надзвичайно пишаємося і щиросердно вітаємо ректора Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, доктора технічних наук, професора, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, заслуженого діяча науки і техніки України, академіка Транспортної академії України Віктора Богомолова з вагомим досягненням ‒ престижними другим місцем серед ректорів українських університетів та першим місцем серед ректорів харківських університетів у Всесвітньому рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року!
Бажаємо подальших видатних звершень на благо Харкова, України та світу!
Ілля Дмитрієв, проректор з наукової роботи Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, д. е. н., професор, заслужений діяч науки і техніки України.