Робота пенсіонерам та жінкам: як ринок праці «закриває» дефіцит чоловічих робочих рук

Робота пенсіонерам та жінкам: як ринок праці «закриває» дефіцит чоловічих робочих рук

Фото: odessa-life.od.ua/

До 24 лютого 2022 року на пенсіонера, який шукає роботу, роботодавці узагалі дивилися з поблажливою посмішкою. Часто було і таке, що перевагу надавали чоловікам, а не жінкам, які або завагітніють, або через дітей не завжди віддаватимуть всю себе роботі. Зараз ситуація докорінно змінилася.

Більш того, недавній випадок – компанія відмовила СЕО-спеціалісту через те, що… його можуть мобілізувати, а їм знову шукати фахівця.

Тож зараз HR- та роботодавці починають все більше дивитись в бік пенсіонерів, а також розглядати на т.зв. «суто чоловічі» спеціальності й жінок.

На чистеньку офісну роботу не розраховуйте

В Україні нестача кадрів. Головні причини такої проблеми відомі усім: війна, мобілізація, вимушена міграція населення за кордон. Тому роботодавці переглядають свої вимоги до кандидатів. А експерти-ейчари кажуть, що віднедавна найбільш бажаними, особливо серед робітничих професій, є працівники від 60 років. Журналістка Коротко про проаналізувала, що й кому пропонують зараз на сайтах вакансій.

На одному з популярних сайтів з пошуку роботи легко відшукати пропозиції для пенсіонерів. Їх помітно стало більше. Телефонуємо за номером телефону, вказаному на вакансії «Водій-далекобійник».

– Так, беремо пенсіонерів, важливо мати лише досвід водіння від 2 років, — кажуть у компанії, яка займається вантажними перевезеннями. – Всьому навчимо, усе покажемо. Записувати на співбесіду?

Поки відмовляємося, адже треба переглянути й інші пропозиції. Відверто кажучи, хоч їх і багато, на високу зарплату, усілякі додаткові бонуси, чистеньку офісну роботу чоловікам віком від 60 років розраховувати не варто. Шукають таких працівників лише на робітничі спеціальності, а також на посади водіїв, кур’єрів тощо.

– На виробничі спеціальності завжди не вистачало фахівців, — пояснює Коротко про кар’єрна консультантка, менеджер кадрового агентства Ірина Гуцал. – Це токарі, слюсарі, зварювальники. Зараз також шукають будівельників та інших робітників у цю сферу. Велика проблема з кадрами виникла у служб таксі, доставок, з перевезень. Не вистачає працівників у сільському господарстві, зокрема комбайнерів, трактористів, доглядальників худоби.

– Це війна вплинула на ринок праці? – запитуємо.

– Швидше, одна з причин, — пояснює Ірина Гуцал. – І до війни важко було відшукати таких спеціалістів.

Тому роботодавці готові, як то кажуть, вирощувати потрібних саме для них фахівців. Так, все більше керівників пропонують кандидатам на ту чи іншу посаду безкоштовне навчання, підвищення кваліфікації.

Але хто хоче працювати, тому ні вік, ні війна не стануть на заваді. В одній з квартир багатоповерхівки, де мешкає авторка цього тексту, живе 68-літній Микола Іванович. Дядько Микола, як кличуть його усі сусіди, час від часу, щоправда, ще до війни, їздив на заробітки до Польщі та Чехії. Заробив там на машину дочці, а собі — грижу хребта. На чужині працювати вже не міг: здоров’я підводило, а роботодавці хотіли молодого та сильного працівника, а не діда-пенсіонера. Вдома в Україні дядько Микола спочатку перебивався якимись підробітками. А після повномасштабного вторгнення, на диво усім, знайшов роботу водієм автонавантажувача на одному з місцевих підприємств.

– Маю і зарплату, і соцпакет, а ще підробляю на цьому заводі помічником друкаря: то друкарську машину треба помити, то допомогти потримати листи, така от робота, — тішиться пенсіонер Микола Іванович. – Так, зарплата не така, як на будові в Польщі, але не все вимірюється грошима. Я бачу, що потрібен, мене поважають на роботі, прислухаються. Та й як-не-як, копійка до пенсії є.

Робота пенсіонерам та жінкам: як ринок праці «закриває» дефіцит чоловічих робочих рук

Робота пенсіонерам та жінкам: як ринок праці «закриває» дефіцит чоловічих робочих рук

Жінки готові і трактором кермувати. Фото: growhow.in.ua

Фемінізм? Наслідки війни!

З чоловіками пенсійного віку зрозуміло. Але на ринку праці з’явився новий тренд: все більше жінок працевлаштовуються на посади, які традиційно вважалися чоловічими. Фемінізм у дії? Насправді, наслідки мобілізації, яка «викосила» з ринку праці сотні тисяч чоловіків.

Жінка-зварювальник, слюсар чи водій. Не дивина, а наше сьогодення. Хоча юристи спробують заперечити, що поділу професій за гендером в Україні давно немає. Та, чесно кажучи, роботодавці частенько брали до уваги певні стереотипи, вважали деякі спеціальності суто «чоловічими» або «жіночими».

Та повернімося до прекрасної половини людства. Жіночі руки дійсно можуть частково замінити нестачу чоловічих. І одразу наводимо приклад з життя. Українська компанія з металообробки у Львівській області — ще донедавна майже на усіх посадах працювали чоловіки. Але зараз підприємство набирає лише жінок на такі посади, як учень електрозварювальника.

— Не можемо сказати, що бажаючих багато, але все ж є жінки, які зацікавилися умовами праці та посадою, — розповіли Коротко про у компанії.
На ще одному підприємстві, яке займається деревообробкою, також шукають жінок на «чоловічі» посади.

— Нового працівника треба навчити працювати на тому чи іншому технологічному процесі, — пояснюють на підприємстві. – Це посильні фізичні навантаження і для жінок, тому яка різниця, кого навчати: чоловіка чи жінку. Але завтра нашого вже навченого працівника чоловічої статі можуть забрати у військо. А з жінками ризиків менше.

Робота пенсіонерам та жінкам: як ринок праці «закриває» дефіцит чоловічих робочих рук

Робота пенсіонерам та жінкам: як ринок праці «закриває» дефіцит чоловічих робочих рук

Все більше жінок працевлаштовуються на посади, які традиційно вважалися чоловічими. Фото: ФБ Жовква — моє місто

Джерело

Новини Вінниці