Відновлювана енергетика набирає обертів: про джерела енергії та приклади їх ефективного використання у Хмільнику

Відновлювана енергетика набирає обертів: про джерела енергії та приклади їх ефективного використання у Хмільнику

Через збройну агресію східного сусіда дуже сильно постраждала енергетична система України, що змусило українців досить серйозно замислитись над її альтернативою. Більше того, у світі значна увага приділяється відновлюваній енергетиці, адже, за прогнозами науковців, земельні ресурси дуже швидко вичерпуються.

Перебуваючи нещодавно у Хмельницькому, групу журналістів поселили в один із готелів. Це був той час, коли в Україні надовго вимикали електроенергію, та здивувало те, що саме в цьому готелі світло було цілодобово. Після тривалих відключень світла вдома у готелі було відчуття, наче перебуваєш у зовсім іншій реальності, і ці відчуття були супер позитивними. Віддаючи ключ від кімнати, запитала про це в адміністраторки. Вона розповіла, що чотири місяці тому для потреб готелю встановили сонячні панелі…

Цікаво й те, що у Хмельницькому на дахах трьох поліклінік розмістили сонячні панелі, а нещодавно Хмельницький лікувально-діагностичний центр розпочав продавати електричну енергію, вироблену на власних сонячних панелях. Нині у місті пробують різні моделі та шукають різні види фінансування, щоб стати більш енергонезалежними. І фактом є те, що все більше людей та підприємств у Хмельницькому переходить на відновлювану енергетику.

Нині  уряд запустив програму кредитування під 0% на придбання генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел. У такий спосіб прагнуть заохотити українські домогосподарства ставати енергонезалежними в умовах руйнування Росією енергоінфраструктури. І це лише початок. Багато проєктів робиться і ще заплановано на майбутнє, аби українці відчули енергонезалежність та завжди були зі світлом.

А що з відновлюваною енергетикою у Хмільнику?

Які кроки з впровадження енергонезалежності роблять у Хмільницькій громаді, про це нашому виданню розповіла начальник відділу інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю Наталія Мазур.

  • Місто Хмільник є членом Всеукраїнського добровільного недержавного об’єднання органів місцевого самоврядування Асоціації “Енергоефективні міста України”. Міська рада затвердила План дій сталого енергетичного розвитку та клімату м. Хмільника до 2030 року, що передбачає впровадження місцевих проектів з підвищення енергоефективності. Більше того, Хмільницька громада стала переможницею проєкту “Відновлювальні джерела енергії для стійкої України”, що передбачає побудову сонячної електростанції.
  • У Хмільницькій громаді постійно проводяться різноманітні тематичні та навчальні заходи, заходи з підтримки енергоефективних ініціатив тощо. В межах програм міської ради у центрі міста на сонячній панелі працює світлофор, також сонячна енергія використовується і в міському парку відпочинку, де хмільничани і гості міста можуть безперешкодно підзарядити свої гаджети. Нині триває реалізація проєкту “Відновлювальні джерела енергії для стійкої України”. На жаль, наразі не можемо розповісти всі деталі, через ситуацію в країні. Згодом ми обов’язково поінформуємо громадян.

Кардинальні рішення з впровадження сонячної енергетики зробив хмільничанин Юрій Шевченко. Спочатку він спробував використовувати сонячну енергію для бізнесу, а згодом повністю перевів на сонячну енергію власний житловий будинок. Про всі плюси та мінуси такої ініціативи Юрій Павлович розповів нашому інтернет-виданню.

Відновлювана енергетика набирає обертів: про джерела енергії та приклади їх ефективного використання у Хмільнику

Сонячні панелі на даху підприємства

Відновлювана енергетика набирає обертів: про джерела енергії та приклади їх ефективного використання у Хмільнику

  • Світова практика вказує на те, що наші енергоресурси вичерпуються, і в будь-якому випадку потрібно переходити на альтернативні джерела електроенергії. Я прорахував, що одним з найкращих і найдешевших є сонячна енергетика. Також розглядав варіанти вітрової енергетики, але вітрова має певні складнощі: це і вплив на людей, на птахів тощо… Вперше я встановив сонячні панелі у 2019 році, і побачив достойний результат.

За словами Юрія Шевченка, зараз він активно використовує сонячну енергетику і на даху кінотеатру. Сонячна станція потужністю в 70 кВт економить в середньому 130-150 тисяч гривень на місяць.

  • Сонячну енергію використовуєте й вдома? Розкажіть детальніше.
  • Так, сонячну станцію я встановив також і для свого приватного будинку. Це невеличка сонячна електростанція на 10 кВт (20 панелей на площі близько 45 квадратних метрів), і вдень вона генерує електроенергію, працює повністю «на сонці». У вечірні та нічні періоди світло у будинку є завдяки акумуляторній батареї. Якщо додати ще, приміром, 10 кіловат, тоді можна буде спокійно заряджати електромобіль.

Відновлювана енергетика набирає обертів: про джерела енергії та приклади їх ефективного використання у Хмільнику

Сонячні панелі біля житлового будинку

  • А що робите взимку?
  • Взимку і вдома, і на підприємстві виробництво сонячної енергії суттєво падає. Однак прибутковість сонячної енергетики вираховується середньорічна, тобто збитковості в цьому немає точно. При сучасних тарифах окупність сонячної станції на підприємстві 2-2,5 роки.

За словами Юрія Павловича, в часи жорстких блекаутів, коли електроенергії в будинку не було по півтори доби, будинок вільно працював узимку на акумуляторах. Зрозуміло, що значні потужності тоді у будинку не вмикалися, але, зізнається, без проблем працював бойлер, електроплита, і не дуже енерговитратні електроприлади. Юрій Павлович розповів, що взимку доводиться використовувати електроенергію від мережі, особливо під час довготривалих відключень світла. І тоді він більше економить. А в період активної сонячної енергії електроенергія генерується навіть із надлишком, тому будь-які відключення світла не відчуваються.

Відновлювана енергетика набирає обертів: про джерела енергії та приклади їх ефективного використання у Хмільнику

Відновлювана енергетика набирає обертів: про джерела енергії та приклади їх ефективного використання у Хмільнику

  • Який потрібен догляд за сонячними панелями?
  • Залежно від того, як сонячні панелі забруднюються, їх потрібно час від часу мити від пилу. Загалом панелі не бояться невеликого граду, вони стійкі до ударів, перепадів температури, снігових навантажень, і термін служби панелей – до 25 років. За 25 років вони втрачають 15-20 відсотків своєї потужності. Далі панелі можуть працювати ще 20 років… 

    На завершення нашої розмови Юрій Павлович наголосив, що при встановленні сонячних електростанцій або панелей важливо обирати сертифіковані фірми та дотримуватися правил експлуатації обладнання.

    Автор тексту – Алла Корнієнко.

Ілюстративне фото – встановлення сонячних батарей.

Новини Вінниці