Фото: Фото Жмеринка.City
Жмеринка – це не просто місто на карті України. Для багатьох людей з різних куточків світу це рідна батьківська колиска, місце для теплих зустрічей крізь сотні кілометрів на залізничному пероні поруч із величним вокзалом-пароплавом. Це справжній залізничний вузол, серце, що невпинно б'ється, сполучаючи схід та захід країни.
І не даремно з перших днів повномасштабного вторгнення Жмеринка постала мостом єднання та незламності для багатьох українців. Тут б'ється серце української залізниці, тут живуть віддані рідній державі, талановиті та згуртовані люди, які єднають зусилля заради перемоги України у війні.
Жмеринчанин Вадим Багрій називає 10 причин, за що він любить Жмеринку. А за що ви любите це місто?
Мальовничі місця
У Жмеринці багато мальовничих місць, де можна відпочити та насолодитись природою, але особисто для мене таким тихим і затишним є парк Дружби народів. Озеро розташоване біля кафе «Любава» (вул. Шекінська, 49А) зачаровує у будь-яку пору року.
Влітку відчайдухи перепливають озеро з одного боку на інший, а взимку моржі пірнають в ополонку. Неподалік озера розміщений дитячий ігровий майданчик, паркова зона та вже готові місця для сімейних пікніків.
Куточки для відпочинку і тренувань
Чудовим місцем для відпочинку є також місцевий парк, де є вуличні тренажери, а віднедавна і зона психологічного розвантаження та ментального здоров'я.
До війни місцева влада планувала ремонт стадіону, але з початком повномасштабного вторгнення росії процес відбудови зупинили.
У Жмеринці живуть дивовижні люди
Жмеринчани – невтомні і віддані, працьовиті і наполегливі. Вони можуть годинами спечечатись і дискутувати у соціальних мережах, але з таким самим завзяттям вони об'єднують зусилля у підтримці тим, хто потребує допомоги.
Жмеринчани мужньо боронять рідну землю на фронті в різних військових частинах.
Чоловіки та жінки, залишивши домівки та мирне життя, взяли до рук зброю, щоб захистити Україну від ворога.
Після прильоту ворожого дрону в один із мікрорайонів, відгукнулись десятки людей, які запропонували свою допомогу і підставили плече підтримки.
Приємно, що жителі, які переїхали з тимчасово окупованих територій, також беруть активну участь у житті громади: долучаються до благодійних зборів, акцій. Наприклад, родина з Харкова прийшла на допомогу постраждалим після прильоту.
Потужні волонтери
Окремо можна розповідати про волонтерів Жмеринки. Це категорія людей, які знаходять можливості, часом, здавалось би, неможливі, і об'єднують всіх людей у підтримці військовим.
У такий спосіб вдається купувати автомобілі, дрони, РЕБи та військову амуніцію.
Місцеві програми підтримки
У Жмеринці діє ряд міських програм, спрямованих на підтримку самих жителів громади. Щоб не підвищувати вартість тарифу для населення на водопостачання і водовідведення, з місцевого бюджету компенсують частину вартості за воду.
Програма підтримки Захисників і Захисниць передбачає фінансову підтримку для військових, які отримали поранення, для родин безвісти зниклих, можливість санаторного лікування та оздоровлення у місцевому байсейні. До речі, понад 600 осіб з початку року скористались можливістю безкоштовно відвідувати басейн та понад 130 військовослужбовців отримали виплати в рамках програми.
Також малозахищені категорії населення можуть безкоштовно користуватись зубопротезуванням в рамках однієї з програм.
Учні 1-4 класів та всі діти пільгових категорій безкоштовно харчуються у шкільних їдальнях, а меню складено за рецептами Євгена Клопотенка, що дає можливість дітям вибору улюблених страв.
Діти в школах самостійно обирають страви за рецептами Євгена Клопотенка
За знання учням дають гроші
Також у Жмеринці діє програма підтримки талановитої молоді, коли за хороші оцінки, точніше за перемоги в олімпіадах і конкурсах, дітям дають кошти з місцевого бюджету. У цьому році у такий спосіб учениця ліцею №4 Дар'я Бяла отримала 10 000 гривень за високі здобутки в інтелектуальних конкурсах.
ТАкож грошові винагороди і відзнаки отримують талановиті спортсмени, які гордо піднімають прапор України на міжнародних і всеукраїнських аренах.
Можливості для навчання та розвитку
У Жмеринці на базі Гончаренко центру проводять безкоштовні заняття з англійської мови, польської, готують дітей до тесту з історії України, проводять безкоштовні тренінги, майстер-класи, а також абсолютно безоплатно готують до іспитів на право водіння авто.
Щотижня у центрі оновлюється список подій, де жителі та гості міста можуть обрати, що їм до душі.
Тут зберігають історію та культуру
Жмеринка – одне з наймолодших міст Вінницької області, хоча згадки про поселення датуються ще ХІ-ХІІ століттям. У Жмеринці зберігають пам'ять із витоків історії міста, шанують особистості, які зробили внесок в історію рідного міста та підтримують молодих митців.
Відродили гончарство
Управління культури і туризму Жмеринської міської ради відроджує традиції гончарства. Нещодавно громада здобула перемогу у конкурсі на придбання всього необхідного для популяризації гончарного мистецтва. Адже за однієї із версій сама назва міста походить від гончарної справи «жати ринку» (реньку), яке й перейшло у слово «Жмеринка».
Жмеринська громада має багатий культурний потенціал. Тут є музеї, бібліотеки, Центр культури і дозвілля, де можна побачити вистави, виставки, концерти та інші заходи.
На жаль, потребує реставрації колишній Палац культури залізничників — Будинок науки та техніки, який на балансі залізниці. Війна зупинила розвиток у громадах і будівлі просто руйнуються на очах.
Архітектура, що вражає
Найголовніша архітектурна памʼятка Жмеринки — це вокзал. Він збудований у стилі модерн, який поєднує в собі елементи класицизму та українського бароко. Фасад будівлі прикрашений численними декоративними деталями, такими як ліпнина, ковані елементи та вітражі. Особливо вражає головний портал вокзалу, який фланкують дві вежі, увінчані шпилями.
Жмеринський вокзал був одним із найсучасніших на момент будівництва. Тут були просторі зали очікування, камери зберігання багажу, ресторани та кафе. Вокзал також мав власну електростанцію та водогін.
Активна молодь міста
Молодь у Жмеринці вміє писати петиції, організовує фестивалі, концерти, спортивні змагання, екологічні акції, благодійні заходи. Вони пишуть блоги, знімають відео, створюють арт-об'єкти. Їхні проєкти спрямовані на розвиток туризму, охорону довкілля, покращення життя людей з інвалідністю, підтримку малозабезпечених сімей. Також у Жмеринці діє молодіжний центр Your Space, в якому активна молодь міста втілює всі свої ідеї та плани.
Понад 100 гуртків і секцій для дітей і молоді
У місті функціонує понад 100 різних гуртків і секцій для дітей та молоді. Від спортивних арен до творчих майстерень, від наукових лабораторій до театральних підмостків – Жмеринка пропонує широкий спектр гуртків, які не лише захоплюють, а й навчають, виховують та дарують можливість знайти нових друзів. Футбол, волейбол, баскетбол, бойові мистецтва, гімнастика, плавання – це лише декілька з видів спорту, якими можна оволодіти у Жмеринці. Тут юні спортсмени тренуються під керівництвом досвідчених тренерів,розвиваючи не лише фізичну силу та витривалість, а й командний дух та прагнення до перемоги.
Найкращий басейн в області, де спортсмени тренуються безкоштовно
У Жмеринці один із двох найкращих басейнів Вінницької області. Його відкрили на День міста у 2019 році. Басейн обладнаний сучасними системами очищення та підігріву води, що гарантує комфорт та безпеку відвідувачів. Сьогодні – це сучасний спортивний комплекс, де проходять уроки з плавання, заняття з фітнесу, аквааеробіки, йоги та гімнастики.
До речі, усі спортсмени ДЮСШ (понад 100 дітей) займаються спортом тут безкоштовно. Також плаванням безкоштовно оздоровлюватись мають змогу захисники та їхні діти, лікарі, багатодітні родини та пільгові категорії населення.
Видатні люди, імена яких у Книзі рекордів Гіннеса
Місто славиться видатними людьми, серед яких Маслюк Михайло Григорович, який зумів підкувати блоху. За професією пан Михайло – музикант. Він прекрасно грав на інструментах, які сам створював, писав вірші, займався різьбою, виготовляв та ремонтував годинники. Однак прославився Маслюк, як майстер мініатюр. За своє життя він створив майже 500 мікрошедеврів. Жмеринський мікромінітюарист не тільки підкував блоху, але й зв’язав її ноги золотим ланцюжком та замкнув малесеньким золотим замочком. Першу виставку своїх робіт Михайло Григорович розмістив на циферблаті наручного годинника, згодом на розрізі макового зернятка ним було розміщено 70 мініатюр.
Жмеринка – це місто, яке постійно прагне змін на краще. Це місто, де кожен може знайти для себе щось цікаве та корисне. А для мене це рідний серцю куточок на цій планеті. Процвітання і миру тобі, рідна Жмеринко!
Вадим БАГРІЙ, студент КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічній коледж імені М.Грушевського»
А ще у Жмеринці є «Жмеринська газета», друковане видання, яке разом з жмеринчанами пише суачсну історію рідної громади.