Національна служба здоров'я України прозвітувала щодо результатів моніторингу медичних закладів Вінниччини за Програмою медичних гарантій. Серед порушень виявили, зокрема: нецільове використання грошей, необґрунтовані електронні записи, скарги від пацієнтів щодо оплати медичних послуг, за які вже сплатила держава.
Планово перевіряли Немирівську та Барську лікарні. Там зафіксували низку недоліків. Про це представникам медіа розповіла голова Національної служби здоров’я України Наталя Гусак.
Автор: Жмеринка.City
Втім, розпочався брифінг із подяки медичним працівникам Вінниччини, які в умовах війни сумлінно виконують свої професійні обов’язки. Про виклики сьогодення та умови роботи медпрацівників області розповіла перша заступниця начальника Вінницької обласної військової адміністрації Наталя Заболотна
Автор: Жмеринка.City
«Нині нам доводиться працювати в умовах додаткового навантаження на медичну систему Вінниччини, адже у зв’язку з переселенням внутрішньо переміщених осіб населення Вінницької області збільшилося більш ніж на 10%. Ми бачимо ту роботу, яку виконують цивільні медичні заклади, надаючи кваліфіковану допомогу військовим. Великий відсоток медпрацівників нині на передовій у якості бойових медиків. Багато з них, на жаль, загинути рятуючи життя», — зазначила Наталія Заболотна.
Автор: Жмеринка.City
Втім, війна не звільняє заклади охорони здоров’я від відповідальності за витрачення державних коштів. Тож, з метою виявлення недоцільності витрачання держкоштів та аналізу якості надання медичних послуг, за які сплачує держава, було проведено автоматичний (плановий) та фактичний (позаплановий) моніторинги медзакладів Вінниччини.
Автор: Жмеринка.City
«НСЗУ закуповує певний перелік медичних послуг у надавачів для громадян. І для нас принципово, щоб ці послуги надавалися в повному обсязі та відповідно до умов договору. Вимоги НСЗУ – це не примха, а гарантія того, що медичний заклад дійсно спроможний забезпечити необхідне лікування. Процедура моніторингу дозволяє нам виявляти невідповідності між умовами договору та реальним станом надання медичної допомоги. Із закладами, у яких виявлено порушення ми комунікуємо щодо виправлення ситуації», — розповіла голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
Автор: Жмеринка.City
Автоматичний моніторинг показав достатньо високий рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів в медзакладах Вінничини. Це означає, що пацієнти з ішемічним інсультом отримують лікування тромболітиками – лікарськими засобами, які розчиняють тромб. Це дозволяє відновити кровообіг, а також запобігти ураженню головного мозку.
Зокрема найвищі показники застосування тромболітиків у таких лікарнях:
Немирівська міська лікарня – 29% у 2024 ( у 2023 році було лише 4%);
Вінницька міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги – 21% у 2024 році ( у 2023 – 15%);
Жмеринська центральна районна лікарня – 20% у 2024 році ( у 2023 році – 11%)
Вінницька міська клінічна лікарня №1 – 16% у 2024 ( у2023 році – 11%);
Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім.академіка О.І.Ющенка – 15% у 2024 році (у 2023році -14%);
Ямпільська територіальна лікарня – 14% у 2024 році ( у 2023 році – 11%).
Водночас у Козятинській центральній районній лікарні тромболітичну терапію при лікуванні інсультів не застосовували ні у 2023, ні у 2024 році. Хоча торік до цього медзакладу потрапив 141 пацієнт з інсультом, 126 з яких — з ішемічним, у 2024 році — 10 пацієнтів, усі з ішемічним інсультом. Загалом середній показник застосування тромболітичної терапії по Україні становить 10%.
Автор: Жмеринка.City
Голова НСЗУ Наталія Гусак повідомила, що не всі лікарні на Вінниччині виконують умови договорів, за якими отримують від держави фінансування за послуги. Зокрема, НСЗУ припиняє фінансування за пакетом «медична допомога при гострому мозковому інсульті» Немирівській міській лікарні.
Автор: Жмеринка.City
До списку порушників потрапили також лікарні, які приймають пологи. Так відсотковий показник кесеревих розтинів у Вінницькій області значно вищий у порівнянні з іншими регіонами України, а це свідчить про недотримання в пологових будинках стандартів надання допомоги та про приховані мотиви лікарів.
Автор: Жмеринка.City
Так у Літинській центральній районній лікарні продовжують приймати пологи, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом. У 2024 році в медзакладі прийняли вже 21 пологи.
Також у шести лікарнях плановий моніторинг виявив необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМ3) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом "Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій". Таким чином заклади намагалися отримати більші оплати.
Серед них:
Подільський регіональний центр онкології — 302 (EM3);
Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова — 200 ЕМ3;
Вінницька міська клінічна лікарня N°1 — 93 EM3;
Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.Ющенка — 77 НМ3;
Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня — 61 ЕМ3;
Гайсинська центральна районна лікарня — 61 ЕМ3.
Заклади, у яких зафіксували факти порушень, мають змогу поновити договори з НСЗУ та знову отримувати кошти. Для цього керівники медичних установ разом з органами місцевої влади та профільним департаментом мають усунути недоліки.