Курс під тиском: що буде з доларом у серпні

Курс під тиском: що буде з доларом у серпні

Фото: Jan Vašek з сайту Pixabay

Старі проблеми, які давлять на курс, нікуди не поділися, але тепер до них додалися нові плани Кабміну суттєво підняти податки. Повідомлення про те, що уряд має намір підняти військовий збір до 5%, а також запровадити 1% податок на дохід для всіх підприємств країни, стало головною новиною липня. Крім того, планується збирати чималий військовий збір із продажу нерухомості (5%), при купівлі нових автомобілів (15%), при реалізації ювелірних виробів (30%).

У четвер, 1 серпня, середній курс долара на готівковому ринку становив 40,88/41,44 грн, євро – 44,32/44,99. На чорному ринку покупці та продавці приходили до консенсусу на позначках 41,06 грн за долар та 44,87 грн за євро.

Для порівняння: на 1 липня 2024 року готівковий курс долара складав 40,35/40,90 грн, євро – 43,40/44,09. На чорному ринку покупці та продавці сходилися на позначках 40,28 грн за долар та 43,89 грн за євро.

Економісти зазначають, що місяцями на курс тиснуть ті самі фактори:

макроекономічна слабкість національної валюти та подвійний дефіцит.

Діра в торговому балансі країни продовжує зростати, що створює структурну нестачу іноземної валюти в кілька мільярдів доларів на місяць. Те ж можна сказати про дефіцит бюджету України, який, незважаючи на іноземну допомогу, продовжує залишатися на високому рівні. Для його скорочення потрібна стала девальвація, оскільки вона дає приріст експортних доходів країни.

Зараз до цих факторів додався новий – плани Кабміну суттєво підняти податки.

– У серпні валютний курс перебуватиме під тиском на тлі спроб уряду підняти податки на все, – зазначив у розмові з Коротко про аналітик Данило Монін. – Зростання попиту на нові автомобілі в очікуванні 15%-го податку формуватиме додатковий імпорт. Аналогічна ситуація спостерігатиметься і в інших галузях. У той же час в Україну зайде 3,9 млрд доларів від США, і цими грошима гаситиметься попит на валюту. Тому думаю, що, найімовірніше, долар у серпні перебуватиме у діапазоні 41,50-42,00 грн. Але, зрештою, все залежить від Нацбанку, оскільки саме регулятор керує цим процесом.

Раніше експерти робили прогноз на кінець цього року та на 2025 рік. Зокрема, як мовиться в оновленому макроекономічному прогнозі Capital Times, девальваційний тренд дуже сильний, і, ймовірно, гривня у другому півріччі 2024 року слабшатиме. Аналітики очікують, що курс становитиме 42,5 грн за долар на кінець 2024 року і 45,2 грн до кінця 2025 року.

Джерело

Новини Вінниці