Міністерка праці та соціальної інтеграції Тоньє Бренна та міністерка юстиції та громадської безпеки Емілі Мель на пресконференції щодо українських біженців. Сімен Галд/Міністерство праці та соціальної інтеграції Норвегії
З 27 вересня Норвегія не надаватиме колективний захист українцям, які прибувають до Норвегії з 6 областей України, які Директорат у справах іноземців (UDI) вважає безпечними. Їх прийматимуть за стандартними правилами надання притулку.
Про це йдеться на сайті уряду Норвегії.
Ідеться про Львівську, Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Тернопільську та Рівненську області. Люди з цих регіонів більше не отримуватимуть захист в Норвегії автоматично, а проходитимуть індивідуальну оцінку своїх потреб у захисті.
Виняток — люди з цих 6 областей, які вже отримали тимчасовий колективний захист у Норвегії, або їхні близькі родичі. Зміни також не стосуються людей, яким пропонується медична евакуація до Норвегії (пацієнтів служби Medevac), і, відповідно, родичів, які їх супроводжують.
Близько 10% українців, які приїхали до Норвегії у 2024 році, приїхали з регіонів, які UDI зараз вважає безпечними.
Норвегія ухвалила нововведення для контролю та сталості міграційних процесів і щоб могти й надалі рівномірно допомагати українцям.
"Війна в Україні може тривати протягом невизначеного часу, і сьогодні це призвело до найбільшої в Європі кризи, пов'язаної з біженцями", — кажуть в уряді.
"Українці, які приїжджають до Норвегії, мають вивчити норвезьку мову, отримати роботу та освіту", — додала міністерка праці та соціальної політики Тоньє Бренна.
Надання колективного захисту – це дозвіл на проживання людям, що в небезпеці й з цієї причини не можуть повернутися додому. Органи державної влади Норвегії у зв'язку з повномасштабним вторгненням РФ вирішили, що найближчим часом повернення до України буде небезпечним. Тому запровадили колективний захист для всіх українців, які вже перебувають або прибудуть до Норвегії.
Сам термін "колективний захист" означає, що такий статус надають у випадках, коли одночасно прибуває багато людей з однієї країни і з’являється необхідність у захисті кожного.
Норвегія прийняла більше українців, ніж інші нордичні країни, зазначає уряд держави. За останні 2,5 роки сюди приїхали 85 тисяч українців, і уряд декілька разів обмежував пільги і житлові пропозиції для переселенців з України. Це посприяло значному скороченню кількості прибулих – цього року до Норвегії прибуло приблизно на 40% менше українців порівняно з аналогічним періодом минулого року. Рівень новоприбулих українці був стабільним, але останніми тижнями почав зростати.