Понад 90 країн-учасниць, спільне комюніке та підготовка до наступної зустрічі: чим завершився перший Саміт миру

Президент України Володимир Зеленський зображений на моніторі під час участі в пленарному засіданні на Саміті миру. 16 червня 2024 рік. REUTERS

У швейцарському Бюргенштоці завершився Саміт миру, на який прибули делегації з 92 країн та 8 світових організацій. Росію на нього не запросили, але, ймовірно, її покличуть на наступні — український президент вже анонсував проведення другого Саміту, підготовка до якого триватиме місяці. За його словами, участь представників від РФ "свідчитиме про бажання миру".

На дводенному Саміті розглянули лише три з десяти пунктів української "Формули миру", які стосувалися ядерної та продовольчої безпеки й звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей. Він завершився заявами лідерів країн і публікацією спільного комюніке, під яким підписалися не всі.

Якими були ці два дні, хто підтримав підсумкову декларацію, що мають вручити Росії на наступному саміті та якою була позиція Китаю — у матеріалі Суспільного.

Учасники Саміту

Остаточний список учасників став відомий ввечері 14 червня. Загалом були представлені 92 країни та 8 світових організацій: Рада Європи, ОБСЄ, Організація американських держав, Єврорада, Європейська комісія, Європейський парламент, ООН і Вселенський патріархат. Попри те, що одним із питань Саміту була ядерна безпека, генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі на подію не приїхав, бо, як він пояснив, "не хотів змішувати політичні аспекти з технічною роботою агентства".

Пленарне засідання учасників Саміту миру, 16 червня 2024. REUTERS

Від 57 країн прибули глави держав і урядів, з 29 – міністри закордонних справ, а від 6 – посланці. Зокрема, були президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр Японії Фуміо Кішіда, канадський прем'єр Джастін Трюдо та британський — Ріші Сунак, а також голови Єврокомісії і Євроради — Урсула фон дер Ляєн та Шарль Мішель.

США, як і повідомлялось раніше, представили віцепрезидентка Камала Гарріс та радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван. Туреччина й Індія також були представлені не на рівні очільників країн. Була й частина країн "Глобального півдня" — зокрема Аргентина, Чилі, Гана, Кенія.

Китаю на саміті не було. Як заявляли раніше в китайському МЗС, країна не зможе відвідати Саміт миру, оскільки він не відповідає критеріям, які висуває Пекін. Йдеться, зокрема, і про участь усіх сторін (тобто і Росії), і про обговорення усіх мирних планів (тобто і китайського).

ООН, Вселенський патріархат, Святий престол та Бразилія мали статус спостерігачів на саміті.

Про що йдеться в комюніке

У спільній декларації учасників за підсумками саміту йдеться про те, що цей захід відбувся з метою "посилити діалог на високому рівні щодо шляхів до всеосяжного, справедливого та стійкого миру для України". Учасники також погодились, що мають спільне бачення в трьох аспектах:

  • ядерна безпека — українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька атомна електростанція, повинні працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом. Будь-яка загроза або використання ядерної зброї у контексті війни в Україні є неприпустимими;
  • продовольча безпека — українська сільськогосподарська продукція має постачатися безпечно та вільно зацікавленим третім країнам;
  • звільнення полонених і депортованих — повний обмін усіх військовополонені. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти, а також інші незаконно утримувані цивільні особи мають повернути в Україну.
Новини Вінниці