А чи знаєте ви, що Публічна Бібліотека у Жмеринці за час свого існування змінила аж 4 адреси, а під час окупації, за часів Другої світової війни, книжковий фонд було повністю знищено? Хто допомагав у відновленні втрачених книг, та завдяки кому сьогодні Бібліотека – не просто полиці із книгами, а справжній простір для творчості, розвитку і натхнення, – пропонуємо помандрувати сторінками історії.
Сучасний вигляд Публічної бібліотеки Жмеринської громади по вулиці Яна Бжехви
Зі сторінок історії
Історія Публічної бібліотеки Жмеринської міської територіальної громади розпочалася в далекому 1934 році, коли обласний відділ народної освіти почав займатися організацією дитячих бібліотек. Про це сповістила газета «Більшовицька правда» за 28 травня 1934 року: «Облнаросвіта приступила до організації дитячих бібліотек в області. Дитячі бібліотеки відкривають у Жмеринці…»
На той час Жмеринська районна бібліотека для дітей знаходилася по вулиці Донській в приміщенні Будинку піонерів у кімнаті площею 40 кв. метрів, де було розміщено абонемент та книгосховище (тепер це вул. Михайла Грушевського, там знаходиться «Центр позашкільної роботи» Жмеринської міської територіальної громади), її книжковий фонд складав близько 15 тисяч примірників. Завідуючим бібліотекою був призначений Петро Пилипович Гуленко.
1941 року книжковий фонд районної бібліотеки для дітей становив 23 500 примірників, її читачами були 1100 юних жмеринчан.
Після початку Другої світової війни Жмеринку було окуповано, під час окупації міста книжковий фонд бібліотеки було знищено.
Робота бібліотеки у повоєнні часи (40-і роки)
З перших днів визволення міста від фашистських загарбників почалася його відбудова. Однією з перших почали відновлювати і Бібліотеку. Завдяки небайдужим жмеринчанам протягом 1944-1946 років було зібрано 1979 книг. У 1946 році книжковий фонд Жмеринської районної дитячої бібліотеки складав вже 9019 примірників, вона мала 1763 читача та обслуговувала 12 пересувок. Очолювала Бібліотеку у повоєнний час Ніна Антонівна Бочковська. Відомі й прізвища бібліотекарів: Віра Яворська, Антоніна Жиган та техробітниця Марія Гажа.
У 1948 році бібліотека вже мала систематичний каталог на весь фонд, 2228 читачів (учні 1-10 класів)
У 1949 році книжковий фонд бібліотеки складав 13 219 книг, штат бібліотеки був 4 чоловіки: завідуюча бібліотекою та 3 бібліотекара (з квітня 1948 року призначено на посаду бібліотекаря Тамару Арсеніївну Добровольську.
1950 року бібліотеку переведено у нове приміщення по вулиці Карла Маркса. Воно складалося з 2-х кімнат площею 120 кв. метрів, з’явилася можливість організувати читальну залу і абонемент. На жаль, будинку, де була в той час бібліотека, вже не існує.