Державний грант є безповоротною допомогою, тому відпрацювання чи повернення він не передбачає
Що таке державний грант: роз’яснення для вступників
Державний грант на здобуття вищої освіти – це підтримка державою здобуття громадянином вищої освіти шляхом співфінансування навчання на умовах контракту.
Державний грант є цільовим, тобто його можна використати лише для оплати за навчання в закладі освіти, використання його з іншою метою або переведення в готівкову форму неможливо.
Державний грант є безповоротною допомогою, тому додаткових зобов’язань, на кшталт відпрацювання, він не передбачає.
Навіщо запроваджують державні гранти?
Досі використовувався лише один механізм бюджетного фінансування здобуття вищої освіти – державне (регіональне) замовлення. Воно передбачає безоплатність навчання для здобувача вищої освіти і доступне сьогодні близько 40% студентів (курсантів) денної форми.
Державне замовлення є концептом радянських часів, який найкраще відповідає адміністративно-плановій моделі господарювання в наскрізь одержавленій економіці тоталітарної держави. Здобувач освіти в ньому – маленька людина, яка має сумлінно виконувати навчальні плани, дотримуватись настанов панівної ідеології та працювати за направленням після отримання диплома. Наразі державне замовлення має здебільшого орієнтуватись на потреби ринку праці, які піддаються прогнозуванню.
Завдання сьогодення – створити механізм повного або часткового фінансування навчання для здобуття вищої освіти вільним українським громадянином, який самостійно формує освітню траєкторію, свідомо обирає і може змінювати заклади освіти і освітні програми, сприймає вибір дисциплін чи міждисциплінарність освітніх програм, академічну мобільність, неформальну освіту як відповідальну можливість формувати унікальний набір компетентностей для успішного пошуку свого місця на ринку праці, у незалежній професійній або підприємницькій діяльності.
Водночас передбачається збільшити питому вагу здобувачів вищої освіти, які отримують можливість повного або часткового фінансування навчання бюджетним коштом. Саме з цих міркувань розроблено новий механізм бюджетного фінансування – державні гранти.
Державні гранти відміняють державне замовлення?
Державні гранти в жодному разі не відміняють державне замовлення. Гранти запроваджуються додатково до державного замовлення. Державне замовлення на 2024 рік вже затверджено Кабінетом Міністрів України.
Державне замовлення призначено для забезпечення суспільних потреб у підготовці фахівців з вищою освітою. Натомість гранти спрямовані на підтримку власного вибору, суб’єктності вступників, які показали середній та високий рівень здатності до навчання за результатами незалежних іспитів (НМТ, ЗНО), у виборі освітньої траєкторії.
Хто зможе отримати державні гранти?
Отримати державні гранти зможуть здобувачі вищої освіти, які:
- відповідають встановленим вимогам до отримувачів грантів;
- здобувають вищу освіту в закладі, який уклав договір з МОН про участь в експериментальному проєкті із запровадження державних грантів;
- подали заяву на надання державних грантів та виконали необхідні процедури.
Які вимоги встановлені до здобувачів вищої освіти для отримання державних грантів у 2024 році?
До студентів, які претендуватимуть на отримання гранту, висувають кілька вимог:
- здобувач освіти вперше вступив на перший рік навчання для здобуття освітнього ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування) за денною або дуальною формою здобуття освіти в цьому році, укладено договір про навчання із закладом освіти;
- здобувач освіти зарахований на навчання за результатами конкурсного відбору на підставі конкурсного бала, сформованого з урахуванням результату вступних випробувань, що проводяться у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) та/або з використанням організаційно-технологічних процесів зовнішнього незалежного оцінювання (НМТ, бакалаврське ЄФВВ), причому отримав з двох предметів оцінки не менше 150 балів (грант першого рівня) або не менше 170 балів (грант другого рівня);
- здобувач зарахований на навчання на місця, що фінансуються за кошти фізичних та/або юридичних осіб, укладено договір між закладом освіти та фізичною (юридичною) особою, яка замовляє платну освітню послугу, беручи на себе фінансові зобов’язання щодо оплати навчання здобувача освіти;
- здобувачем освіти розпочато навчання (здобувач освіти приступив до занять) згідно з графіком освітнього процесу.
Яким чином заклади освіти будуть укладати договір на участь в експериментальному проєкті, що дасть змогу їх здобувачам освіти отримувати державні гранти?
Заклад освіти дає згоду на участь у реалізації експериментального проекту шляхом підписання договору з МОН про участь закладу освіти в реалізації експериментального проекту. У реалізації експериментального проєкту можуть брати участь заклади вищої та фахової передвищої освіти усіх форм власності та сфер управління, які провадять освітню діяльність з підготовки бакалаврів (магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямувань) на підставі ліцензії МОН.
Умовою участі закладу освіти у реалізації експериментального проекту є дотримання закладом освіти вимог Порядку формування мінімального розміру плати за навчання для здобуття вищої освіти на основі індикативної собівартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. № 191.
Порядок проведення експериментального проєкту також передбачає надання закладом вищої освіти необхідної інформації для адміністрування державних грантів. Додатково договір буде передбачати повернення закладом вищої освіти надлишково сплачених коштів, якщо таке станеться.
Як вступники зможуть дізнатись про участь закладу освіти в експериментальному проєкті?
Інформація про участь закладу освіти в експериментальному проєкті буде розміщуватись на відповідній сторінці в ЄДЕБО не пізніше наступного дня після підписання договору на участь в експериментальному проєкті. Самі заклади освіти зможуть повідомити вступникам про це ще швидше.
У якому розмірі будуть надаватись державні гранти першого та другого рівня?
Державні гранти другого рівня будуть надаватись для здобувачів вищої освіти усіх спеціальностей.
У 2024/25 навчальному році державні гранти будуть надаватись у таких максимальних розмірах (розмір державного гранту не може перевищувати вартість платної освітньої послуги, визначену договором між закладом освіти та фізичною (юридичною) особою, яка замовляє платну освітню послугу):
Галузі, спеціальності (спеціалізації, предметні спеціальності)
Коефіцієнт спеціальності
Оцінки НМТ (ЗНО, бакалаврське ЄФВВ) не менше 150 балів з двох предметів
Оцінки НМТ (ЗНО, бакалаврське ЄФВВ) не менше 170 балів з двох предметів
Базовий грант першого рівня 15 000 грн.
Базовий грант другого рівня 25 000 грн.
Спеціальності галузей знань:
01 «Освіта/Педагогіка» (спеціальності, спеціалізації, предметні спеціальності, з яких сформовано державне замовлення поточного року),
09 «Біологія»,
10 «Природничі науки» (крім спеціальностей 101 «Екологія», 106 «Географія»),
11 «Математика та статистика»,
13 «Механічна інженерія»,
14 «Електрична інженерія»,
16 «Хімічна інженерія та біоінженерія»,
17 «Електроніка, автоматизація та електронні комунікації»,
18 «Виробництво та технології»,
19 «Архітектура та будівництво»,
20 «Аграрні науки та продовольство»,
спеціальність:
227 «Терапія та реабілітація»
1,5
22 500 грн.
37 500 грн.
Спеціальності:
023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація»,
024 «Хореографія»,
025 «Музичне мистецтво»,
026 «Сценічне мистецтво»,
035 «Філологія» (спеціалізації з української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, фольклористики), спеціальності галузі знань:
12 «Інформаційні технології», 21 «Ветеринарія»,
22 «Охорона здоров’я» (крім спеціальностей 227 «Терапія та реабілітація», 229 «Громадське здоров’я»)
1,3
19 500 грн.
32 500 грн.
Спеціальності галузей знань:
06 «Журналістика»,
07 «Управління та адміністрування»,
08 «Право»,
24 «Сфера обслуговування»,
28 «Публічне управління та адміністрування»,
29 «Міжнародні відносини», спеціальності:
028 «Менеджмент соціокультурної діяльності»,
051 «Економіка»,
221 «Стоматологія», спеціалізації спеціальності:
035 «Філологія» (крім спеціалізацій з української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, фольклористики)
1,0
–
25 000 грн.
Інші спеціальності (спеціалізації, предметні спеціальності)
1,0
15 000 грн.
25 000 грн.
Коли і як здобувачі вищої освіти зможуть подати заяви на отримання державних грантів?
Здобувачі вищої освіти першого року навчання можуть подати до МОН заяву встановленої форми про надання державного гранту через особистий електронний кабінет вступника в Єдиній державній електронній базі з питань освіти з 5 вересня до 31 жовтня 2024 року.
Яким чином буде змінюватись розмір державних грантів на наступні роки навчання для тих, кому вони будуть надані в 2024 році?
Розмір державного гранту на другий та наступні роки навчання розраховується з урахуванням зміни вартості платної освітньої послуги здобувачам освіти за відповідною освітньою програмою, встановленої закладом освіти (не більш як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік).
Де дізнатись, які виші беруть участь в експерименті щодо грантової підтримки вступників?
Інформацію про перелік закладів освіти, які уклали договір про участь в експериментальному проєкті щодо державних грантів на здобуття вищої освіти, можна переглянути на сайті ЄДЕБО.
Станом на 2 серпня в проєкті беруть участь 66 закладів вищої освіти, але перелік вишів буде поступово оновлюватись.
За матеріалами ДП «Інфоресурс».