Фото: Фото Жмеринка.City
Жмеринка ділиться досвідом з усією Україною: третій рік успішно працює підсистема «Custody Records», яка забезпечує права громадян, затриманих поліцією, а також надає доказову базу щодо поведінки затриманих.
2 липня про роботу впровадження пілотного проєкту детально розповіли старший інспектор з дотримання прав людей, капітан поліції Вікторія Кожуховська та старший інспектор з особливих доручень відділу уповноваженого з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Вадим Кулик.
Ознайомитись з роботою мали змогу представники міськрайонного суду, окружної прокуратури, Центру пробації та журналісти.
У своїй презентації старший інспектор Вадим Кулик продемонстрував конкретні випадки, як система відефіксації може захистити затриманих від неправомірних дій поліцейських, а також убезпечить самих правоохоронців від безпідставних звинувачень.
Вінниччина – це єдиний регіон, де впроваджено систему «Custody Records» у кожному територіальному підрозділі
«Вінниччина – це єдиний регіон, де впроваджено систему «Custody Records» у кожному територіальному підрозділі. Всі правоохоронці забезпечені боді-камерами, тобто всі дії правоохоронців документуються з моменту спілкування з людиною і до передачі особи в підрозділ поліції, де також продовжується відеофіксація. Таким чином ми відповідаємо за кожну нашу дію і можемо бути захищеними у разі безпідставних звинувачень з боку затриманих», – повідомив старший інспектор з особливих доручень відділу уповноваженого з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Вадим Кулик.
Дуже часто затримані перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння і, щоб уникнути відповідальності чи затягнути слідство наносять собі травми будучи в одній кімнаті із правоохоронцями.
На відео чоловік починає битися головою об стіл, а молодий хлопець розбиває головою скло.
Завдяки системі «Custody Records» всі відомості про затриманого зберігаються не на папері, а в електронній базі, від моменту спілкування з поліцейським (відео записують боді-камери) до потрапляння затриманого до ізолятора тимчасового тримання (відеофіксація без «сліпих зон»).
Новинкою діяльності поліції після впровадження системи «Custody Records» є введення посади інспектора з дотримання прав людини.
У Жмеринському районному відділі поліції цю роль виконує капітан поліції Вікторія Кожуховська.
Поліціянтка розповіла, що систему електронної фіксації всіх дій одну з перших запровадили саме на Жмеринщині, а тепер позитивним досвідом діляться з колегами з різних куточків України.
«Особисто мені було нелегко розпочати роботу із новою інформаційною підсистемою, яка почала діяти на початку війни. Було багато затриманих і часті перебої з елекропостачанням, як і нині, але крок за кроком ми стали на той шлях, коли вже нам телефонують з різних куточків України і ми надаємо практичну допомогу з питань запровадження підсистеми», – розповіла Вікторія Кожуховська.
«Робота із затриманими особами є специфічною, адже дуже часто ці особи перебувають або в стані алкогольного сп’яніння або під впливом наркотиків, і тому не завжди легко налагодити комунікацію.
Одним із наших напрацювань є чат-бот, де ми отримуємо скарги, відгуки і подяки за нашу роботу. Інформація, яку ми вносимо до системи, зберігається 25 років. До карток вноситься максимально даних покроково: коли прибула особа, коли перемістилась до кімнати для конфіденційного побачення, які були відвідувачі і т.д. Є кімнати, у яких фіксується лише відео, а є такі, де картинка зі звуком. Усі відповідно норм прав людини», – акцентувала інспектора з дотримання прав людини.
Позитивні відгуки про підсистему висловили також т.в.о. начальника Жмеринського відділу поліції Руслан Мілевський та слідчий, лейтенант поліції Вадим Баран.
Обов’язковим елементом формування «Custody Records» є поділення приміщень на зони в яких мають перебувати затримані, відвідувачі чи доставлені особи до підрозділу, дані зони розташовані виключно на першому поверсі та поділені на ряд кімнат: фронт-офіс, кімната прийому громадян, кімната очікування, кімната конфіденційного побачення з адвокатом, кімната інтерв'ювання із затриманою особою, кімната слідчих дій та кімната для затриманих.
Усі вище зазначені кабінети обладнані відповідною оргтехнікою, в кожній кімнаті встановлені камери відео нагляду, зображення яких винесено на головний екран чергової частини та на робоче місце старшого інспектора з дотримання прав людини.
За час роботи в ІПНП «Custody Records» працівниками поліції Жмеринського РВП було затримано та обліковано 110 осіб, з яких:
- 32 особи адміністративне затримання
- 17 осіб адмінарешт
- 43 особи в порядку статті 208 КПК,
- 18 осіб за ухвалами слідчого судді/суду.
- За цей час помістили до кімнати для затриманих 30 осіб.
Вікторія Кожуховська повідомила про участь у тренінгах та семінарах для професійного виконання з метою належного забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки й порядку, а також плідної співпраці із населенням, органами прокуратури, суду, пробації, адвокатами.