Фото: Фото Софія Сладковська
У Жмеринці в мікрорайоні «Посьолок» неподалік від села Подільське висохло озеро. Ще 2 роки тому тут можна було плавати на човні, читати у затінку поруч з водоймою книги і навіть купатися.
А сьогодні боляче дивитись на висушену водойму, яка дуже нагадує поверхню Марсу.
Чому ми останніми роками потерпаємо від аномальної спеки, і як ми своїми маленькими корисними звичками можемо допомогти нашій планеті? Читайте наші 10 порад.
-
Сортувати сміття
Найперше, що ми можемо зробити, це правильно сортувати сміття. Папір, пластик, батарейки, скло, метал, городина, яка перетворюється на добриво – усе це при правильній обробці може мати друге життя і стати корисним.
Вигляд озера у 2022 році
Наприклад, обробка скла дає нам такі продукти, як пляшки, ізоляційні матеріали для стін, скляні стільниці, контейнери та навіть фотоелектричні модулі. А для виготовлення теплої флісової куртки потрібно лише 35 пластикових пляшок, на обробку 6 металевих банок випускається стільки з енергією, що спалює 1 літр палива.
До речі, у Жмеринці є місця збору батарейок та пластикових кришечок, які потім здають на переробку і купують дрони.
Вигляд озера у 2024 році
-
Використовувати еко-торбину або один пакет
Часто в супермаркетах нам пропонують придбати пакет, які розкладатимуться на сміттєзвалищі десятки років. Тому краще за все придбати шопер, еко-торбину, яка буде підкреслювати ваш стиль і буде зручною при покупках.
3. Закривати кран під час чищення зубів
Часто ми не вимикаємо кран, доки чистимо зуби, але лиш уявіть, що при відкритому крані під час чищення зубів у каналізацію стікає близько 19 літрів води у день.
4. Гріти в чайнику води не більше, ніж необхідно
На нагрівання зайвої води витрачається зайва електроенергія.
5. Здавати батарейки у спеціальні місця збору
Лише уявіть: потрапивши в землю, батарейка здатна забруднити 400 літрів води або 20 квадратних метрів ґрунту. Викинувши всього дві старенькі батарейки з ліхтарика, ви зіпсуєте дві ванни, 8 відер і півтора чайника чистої води.
6. Бережіть ліс і не забруднюйте водойми
Економно використовуйте папір, не рубайте і не купуйте живих ялинок на Новий рік. До речі, одна сім’я з трьох людей за рік збирає 15 кг макулатури. 1 кілограм макулатури – це 60 кг деревини. Уявіть, яку користь ви принесете природі, якщо з розумом використовуватимете природні ресурси. Не залишайте сміття після пікніку на природі, адже воно знищить водойму та перетворить ліс на смітник.
7. Навчіться вимикати світло, коли виходите з кімнати.
Дуже корисно вимикати за собою світло в кімнаті, монітор комп’ютера та не забувати про зарядні пристрої в розетці.
8. Розумна економія
Пропонуємо замінити лампи розжарювання на світлодіодні: вони економлять енергію та довше служать.
9. Посадіть дерево
Кожна людина у своєму житті повинна посадити хоча б одне дерево. Але, звісно, цього недостатньо, тому зробіть це своєю корисною звичкою – садити молоді дерева, які створюватимуть затінок і вироблятимуть кисень.
10. Дайте старим речам нове життя
Перш ніж щось викинути, подумайте, чи не потрібна ця річ кому-небудь ще. І навіть якщо вона не потрібна тим, кого ви знаєте, цілком можливо, що їй будуть раді в благодійній організації. У Жмеринці є Банк одягу по вулиці Училищній, 9 (Товариство Червоного Хреста). Саме тут ваш старий одяг та взуття можуть стати для когось потрібними.