Фото: Фото Жмеринка.City
10 вересня, у 35 річницю Народного Руху України, у Жмеринці відбулись урочисті збори Жмеринської міської та районної організації Народного Руху України. У цей день борці за незалежність України у ХХ столітті, ветерани Народного руху, представники влади та громадськості вшанували світлу пам’ять усіх, хто віддав життя у боротьбі за свободу нашої держави і подякували тим визначним особистостям, які розпочали тернистий шлях ще задовго до проголошення незалежності України.
Символічно, що зустріч відбулась в Бібліотеці імені Володимира Вовкодава, який також був активним борцем за Українську державу в лавах Руху, «Просвіти», «Меморіалу», Історичного клубу «Холодний Яр».
Голова Жмеринської організації Народного Руху України Василь Марчук висловив вдячність представникам Народного Руху, згадав світлу пам’ять тих, хто брав участь від Жмеринки на І установчому з’їзді серед 1180 осіб та розповів про національно-патріотичну діяльність Руху на Жмеринщині.
«Найперше хочу згадати світлу пам’ять делегатів від Жмеринки на установчих зборах Народного Руху в Києві. Серед них були Володимир Вовкодав та Петро Лукашенко, які відійшли у вічність, але завжди будуть у нашій пам’яті як борці за незалежність України. Серед нас сьогодні присутній Арсен Зінченко – депутат Верховної Ради України І скликання, делегат І з’їзду Народного Руху України. Я дякую кожному, хто ніч і продовжує нести ідею вільної України і робить все для того, щоб наша держава самоствердилась.
Багато представників Народного Руху України продовжують боротьбу за Україну вже в лавах ЗСУ, є багато й тих, хто загинув у боротьбі за рідну землю. Світла і вічна пам’ять їм.», – акцентував Василь Марчук.
Василь Михайлович розповів, що організація Народного Руху на Жмеринці відроджує активну роботу з молоддю, і відновлюють Школи молодих лідерів, займаються національно-патріотичним вихованням дітей.
Однією із таких яскравих подій стала участь 24-х активних жмеринчан у всеукраїнському молодіжному форумі під Говерлою. Діти пройшли вишкіл, співали стрілецькі і повстанські пісні, вчились виживати, дружити, підкорили Говерлу та взяли участь у різних майстер-класах і дискусіях про історичне минуле держави.
«Я дякую Жмеринській міській раді у підтримці в організації заходів і сподіваюсь на подальшу підтримку. Ми плануємо відкрити пам’ятний знак 45-ти дівчатам, які були розстріляні червоноармійцями за те, що тут, у Жмеринці, в ХХ столітті зустріли Симона Петлюру у вишиванках і зі словами «Слава Україні!».
Взагалі впродовж 35-років представниками Народного Руху встановлено 5 меморіальних знаків жертвам голодомору, козацькі хрести, пам’ятні знаки і меморіальні дошки. Ми і надалі продовжуватимемо розпочату справу, адже дійсно, Україна ще не така, яку ми хотіли бачити: вільною, незалежною, суверенною та процвітаючою!», – зауважив Василь Марчук.
Заступник міського голови Ольга Боровська та керуюча справами міськвиконкому Оксана Свистун висловили щирі слова вдячності усім борцям за Незалежність України та вручили Подяки від імені виконавчого комітету Жмеринської міської ради та секретаря міської ради Вадима Кожуховського.
«Я хочу висловити свою позицію словами В’ячеслава Чорновола: Це ще не та незалежна Україна, про яку ми мріяли! Ми все ще крокуємо до неї, крокуємо до тієї держави, про яку українці мріяли багато років тому… мріють і, на жаль, вмирають кожного дня за цю мрію… Я щиро дякую вам за вашу позицію і плідну працю. Нехай у цій державі, яка твориться, вистачає людей, які цінуватимуть те, що було зроблено членами Народного Руху 35 років тому і 35 років по тому», – акцентувала Ольга Боровська.
«Для мене дуже почесно сьогодні вітати вас із цією ювілейною датою Народного Руху України. 35 років – це так, як мені. Це ціле життя. І я хочу наголосити, що дуже легко зараз бути націоналістом, вірити в Україну, незалежну державу у той час, коли поруч з тобою так багато таких самих людей-однодумців! А як же було тоді?! 35 років тому… Коли не вірили, не підтримували, цькували, переслідували…
Але те зерно, посіяне вами, 35 років тому, проросло ось тим стягом синьо-жовтим, проросло нашою Незалежною Україною, за що вам величезний доземний уклін. Продовжу те свою надзвичайно важливу працю, бо ми ще на шляху до тієї омріяної України. Попереду ще багато звершень і завдань!», – зауважила Оксана Свистун.
Пам’ятні відзнаки з нагоди 35-річчя Народного Руху України вручили борцям за Незалежність України в ХХ столітті – Миколі Самборському, Василю Рябчуку, Анатолію Кушнірову, Василю Марчуку, Віталію Чорному, Сергію Мельнику, Миколі Окаєвичу та Георгію Урсуляку.
Грамотами виконавчого комітету відзначено активних ветеранів Народного Руху України: Миколу Самборського, Анатолія Кушнірова, Василя Марчука, Василя Рябчука, Марію Майданевич, Івана Пороха, Романа пашковського, Анатолія Усатого, Володимира Гуменного, Сергія Мельника, Бориса Мельника, Станістала Невського, Миколу Окаєвича, Олексія Гамарника, Станіслава Крупського.
За відданість ідеям державності і демократії, особистий внесок у розбудову Української державності та з нагоди 35-ї річниці Народного Руху України подяки вручили Анатолію Климишину, Надії Слободенюк, Анатолію Унковському та Анатолію Осаулову.
У цей день з промовами і спогадами про те, як зароджувався Народний Рух на Вінниччині і Жмеринщині, якими були утиски з боку радянської влади і як триває боротьба за незалежність України виступили:
- депутат Верховної Ради України І скликання, делегат І з’їзду Народного Руху України Арсен Зінченко, професор, доктор фізико-математичних наук,
- організатор Народного Руху на Вінниччині Федір Сохацький, ветеран і засновник Народного Руху на Вінниччині Валерій Щербань,
-
- один із засновників Народного Руху на Жмеринщині Микола Самборський, екс голова Вінницького обласної ради,
- керівник Народного Руху на Вінниччині Сергій Свитко, голова організації Народного Руху міста Шаргород Володимир Пастушенко,
- керівник вільних профспілок залізничників Південно-Західної залізниці Анатолій Усатий та протоієрей ПЦУ Сергій Мельник.
Перед подвигом Героїв – на колінах
Пам'ять про В'ячеслава Чорновола живе у Жмеринці
Учасники зборів у цей день вшанували світлу пам’ять усіх, хто віддав у боротьбі за свободу України найдорожче – своє життя.
Автор: Фото Жмеринка.City
Найперше квіти лягли до єдиного у Вінницькій області меморіалу В’ячеславу Чорноволу, що встановили рухівці на фасаді будівлі БНТ, де свого часу виступав В’ячеслав Максимович.
Вічна пам'ять Героям України
Патріоти рідної України поклали квіти лягли до портретів Героїв Небесної Сотні, АТО/ООС, Героїв сучасної російсько-української війни на Алеї слави в центрі міста та пам’ятника борцю за свободу – Тарасу Григоровичу Шевченку.
Автор: Фото Жмеринка.City
Допомогли в організації урочистих зборів Народного Руху працівники управління культури і туризму Жмеринської міської ради, Центру культури і дозвілля, Бібліотеки імені Володимира Вовкодава, творчі колективи громади та активна молодь.
Полум’яне патріотичне слово, вірші Шевченка, українські пісні звучали на підтримку України та з вдячністю справжнім патріотам рідної держави.
Більше подробиць – у нашому відеосюжеті у найближчий час.
Підпишіться на наш канал You Tube, щоб бути в курсі всіх новин Жмеринської громади.
You Tube Жмеринська газета