Нарада на чолі з президентом України Володимиром Зеленським про ситуацію в Курській області РФ, 14 серпня 2024 року. скриншот/Володимир Зеленський/Facebook
У Курській області Росії створено "буферну санітарну зону". За необхідності ЗСУ там також створять військові комендатури. Українська влада обговорює доступ у регіон представників ООН і Міжнародного Червоного Хреста. Також в області відкриють гуманітарні коридори в бік України та РФ.
Про це повідомили президент Володимир Зеленський, омбудсмен Дмитро Лубінець та міністерка з питань реінтеграції Ірина Верещук після спільної наради 14 серпня.
За словами глави держави, темами наради були безпекова ситуація в Курській області, гуманітарна допомога, створення за необхідності військових комендатур.
"Наші сили суворо дотримуються вимог міжнародних конвенцій і міжнародного гуманітарного права", — додав президент.
Ідеться про міжнародне гуманітарне право, Гаазькі конвенції 1907 року, Женевські конвенції, уточнив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Він також заявив, що українські військові у цілях самооборони сформували "буферну (санітарну) зону" на території Курської області.
Також посадовці обговорили питання доступу в Курську область представників Міжнародного комітету Червоного Хреста, Організації Об'єднаних Націй "та інших неупереджених міжнародних організацій у здійсненні гуманітарних заходів", пише Лубінець.
"У «буферній зоні» повинно забезпечуватися постачання продовольства, медикаментів та інших необхідних цивільному населенню предметів", — додав омбудсмен.
Міністерка Верещук наголосила, що у створеній "зоні безпеки" в Росії перебувають цивільні росіяни, які під захистом міжнародного гуманітарного права. Відповідно, військові ЗСУ планують:
- проведення гуманітарних операцій, щоб підтримати цивільних у межах зазначеної зони;
- відкриття гуманітарних коридорів для евакуації цивільних як у бік Росії, так і в бік України;
- допуск міжнародних гуманітарних організацій із метою гуманітарного реагування, а також моніторингу гуманітарної ситуації.
Бої у Курській області РФ
6 серпня в Міністерстві оборони Росії заявили про прорив українськими військами кордону і початок боїв у Курській області. Через добу на це відреагував лідер Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
Аналітики VoxCheck підтверджували достовірність відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області. Але українська влада лише 12 серпня підтвердила, що ЗСУ присутні в Курській області — президент Володимир Зеленський доручив підготувати гуманітарний план для території, а головнокомандувач Олександр Сирський заявив, що під контролем Сил оборони 1000 кв. км Курської області.
Бої в Курській області Росії прокоментували в США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. У Китаї заявили, що уважно стежать за ситуацією, й закликали сторони до деескалації.